Понеділок, 29.04.2024, 05:34

Знайомство з каталогами. Робота з каталогами

Урок для учнів 8 класу
Мета: розширити знання учнів про каталоги, їх призначення та принципи будови; навчити ними користуватися.
Обладнання: каталоги: алфавітний, систематичний; каталожна картка.
Заняття відбувається в приміщенні бібліотеки.
   Хід уроку:
Запитання учням:
•    Що таке каталог?
•    Навіщо він потрібен бібліотеці?
    Вступна бесіда. Прийшов час, коли вам необхідно дізнатись без чого не можливе існування бібліотеки. Це – каталог. В перекладі з грецької означає "список”. Бібліотечний каталог – перелік творів друку, які має бібліотека. Каталоги відображають склад та зміст книжних фондів. Існують алфавітний, систематичний та інші каталоги.
•    Що ми маємо на увазі, коли кажемо "алфавітний каталог”?
•    Хто сформулює поняття "алфавіт”? (Відповіді учнів).
    Правильно, в алфавітному каталозі каталожні картки розміщуються в алфавітному порядку імен та прізвищ індивідуальних авторів, найменувань колективних авторів та заголовків творів друку та інших документів.
    Алфавітний каталог дозволяє знайти всі твори одного автора, які є у бібліотеці, різні видання одного й того ж твору.
    Другий вид каталогу – систематичний. В систематичному каталозі каталожні картки розміщуються за областями знань у відповідності з певною системою бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК).
    Систематичний каталог виконує важливу роль при самостійному виборі та пошуку книг, виступає в якості репертуару, який рекомендується для самоосвітнього читання, універсального за змістом та систематизованого по галузям знань. Він – орієнтир у книжковому морі.
В основі систематичного каталогу нашої шкільної бібліотеки – структура таблиць ББК для дитячих та шкільних бібліотек. Якщо фонди дитячої бібліотеки невеликі, то створюється єдиний систематичний каталог. На відміну від алфавітного, який повністю відображає фонд бібліотеки, в систематичному каталозі представлені по можливості тільки останні або кращі видання.
    До систематичного каталогу повинен бути алфавітно-предметний покажчик, який є путівником. В ньому формулюються основні поняття, рубрики, теми та вказується класифікаційний індекс СК. (Далі бібліотекар повинен показати та пояснити зв’язок каталогу та каталожної картки).
    Каталожна картка – це паспорт книги, де відображаються за допомогою бібліографічного опису всі свідчення про книгу, включаючи автора, назву книги, де видана, яким видавництвом, коли, скільки сторінок, ціна. Крім цих відомостей, на картці в лівому верхньому кутку вказують шифр книги – до якого відділу вона відноситься та авторський знак, який визначається за авторськими таблицями, за прізвищем автора книги, а якщо документ без автора – за назвою.
    На полицях книги також стоять в певному порядку. Існують спеціальні поличні роздільники, на яких пишеться який розділ, всередині відділу – за прізвищем автора та авторського знака. (Бесіда супроводжується наглядним показом розміщення книг на полицях).
    Між алфавітним та систематичним каталогами та книжним фондом безпосередній зв’язок. Вибираючи книгу, спочатку звертаємося до каталогу, знаходимо що саме нам потрібно, а вже потім дивимось, шукаємо цю книгу на стелажі та на книжковій полиці.
    Книги необхідно вибирати обдумано і цілеспрямовано, цікавитися тим, що нас оточує.
Практичне заняття.
    Звернути увагу на розстановку книг у фонді. За допомогою алфавітного каталогу знайти дану назву книги.  Підібрати книги за допомогою систематичного каталогу за певною галуззю знань.
Підсумок уроку.
    Закріплення матеріалу (за метою уроку). Запис в зошит теми, мети та основних тез уроку.
Домашнє завдання.
    Вивчити розділи систематичного каталогу.