'); $.getScript('//'+(ucoz_server=='s55555' ? 'sdev022.ucozmedia.com' : ucoz_server+'.ucoz.net')+'/bnr/blocks/criteo_google.js' , function() { u_google_ads.ad_google(); }); }); Христинівська ЗОШ І-ІІІступенів - Бібліографія - ключ до знань
П`ятниця, 15.12.2017, 19:05

Бібліографія - ключ до знань

Урок-бесіда для учнів 5-6 класів

Мета: ознайомити дітей з каталогами та картотеками наявними в бібліотеці, дати елементарні поняття про їх будову та призначення.

Обладнання: каталоги, картотеки, бібліографічні покажчики.

Хід уроку:

Бібліотеки – це скарбниці всіх багатств людського духу.

К. Лейбніц

Люди не мислять свого життя без книг. Адже книги – це знання, дружня бесіда, відпочинок. Чим дорослішими ви стаєте, тим ширше і серйозніше коло питань, які у вас виникають. Як людина приборкала атом, чи можна керувати погодою? Якою буде наша країна через 20 років? Якою буде людина?

Де знайти відповіді на всі ці і багато інших запитань? Звичайно, в книгах. Як же відшукати найкращі з них і найкорисніші для вас? У цьому вам допоможе спеціальна наука – бібліографія. Бібліографи склали каталоги і картотеки, рекомендаційні списки, бібліографічні покажчики, пам’ятки, організовують книжкові виставки.

Каталоги і картотеки. Пам’яттю бібліотеки є каталоги, які за лічені хвилини допомагають відшукати на стелажах потрібну вам книгу. Каталог – це перелік книг, які є у фонді бібліотеки. Складається він із карток. На кожну книгу пишеться окрема картка, куди заносяться основні відомості про книгу: автор, назва, де і коли видана, кількість сторінок і, коротко , про що вона.

Для вас у бібліотеці створено алфавітний каталог і каталог назв творів художньої літератури (картки розміщуються за алфавітом).

У систематичному каталозі картки групуються по змісту книг. Це означає, що картки на літературу певної галузі знань, наприклад, з математики, астрономії, фізики і т. д. Збираються в одному місці. Побудований систематичний каталог відповідно до спеціальної схеми класифікації наук, прийнятої для всіх бібліотек країни. Згідно з нею кожна галузь знання, а, отже, і кожен відділ систематичного каталогу, одержали умовне позначення – індекс, що складається з сполучень цифр. Індекс вказує, де "прописана” книжка, в якому відділі розміщена.

Уміння користуватись каталогом стане вам у пригоді на все життя.

Вам не обов’язково запам’ятовувати систему, по якій розташовуються книги на полицях та в систематичному каталозі. Для цього існує "ключ” – алфавітно-предметний покажчик. У ньому в алфавітному порядку  розміщені питання, предмети, науки про які говориться в книгах. Кожне питання, предмет – на окремій картці. На ній індекс відділу або підвідділу каталогу, до якого відноситься предмет.

А як бути, коли ви забули автора потрібної вам книги, а пам’ятаєте лише її назву?

У цьому випадку вас виручить каталог назв. Він побудований дуже просто: всі картки в ньому розставлено в алфавітному порядку назв книг.

На кожній картці після назви вказано автора книги.

Підібрати найновіші матеріали з різних тем вам допоможе систематична картотека статей, тому що книги ще не встигли відобразити ці питання. Вона побудована так, як і систематичний каталог і є його доповненням. Відрізняється від систематичного каталогу тільки тим, що картки за роздільниками стоять у зворотно-хронологічному порядку, тобто на початку – найновіші статті. Щоб одержати вибрану статтю, необхідно вказати назву журналу чи газети, число і місяць виходу газети. Алфавітно-предметний покажчик – "ключ” до систематичного каталогу і систематичної картотеки статей – єдиний.

Бібліографічні покажчики. Списки. Пам’ятки.

Особливе значення мають рекомендаційні бібліографічні посібники.

Бібліографічні покажчики – це книги про книги. Вони допоможуть вам вибрати кращу книгу з різних питань, ознайомлять з їх змістом, вкажуть про що і в якій послідовності читати.

Списки літератури пропонують найкращі книги на різноманітні теми та за шкільними програмами, а також твори художньої літератури.

Літературу з найбільш важливих сучасних тем вам пропонують бібліографічні пам’ятки.

Відомості про окремі книги ви знайдете у своїх газетах і журналах. Майже всі вони мають спеціальні бібліографічні розділи. Не забувайте їх переглядати і ви завжди будете своєчасно дізнаватись про новини літератури. Звичайно, у будь-якому випадку бібліотекар  допоможе вам знайти найкращу, найнеобхіднішу книгу чи статтю, але вчіться самостійно користуватися бібліографічними посібниками. Вони стануть вашими наставниками в навчанні.

Алгоритм „Як знайти книгу”.

на попередню сторінку